Bus Times

T2 - Bangor - Aberystwyth

A bus service operated by Lloyds Coaches

Bangor - Aberystwyth

Bangor Bus Station (Stand B) 09:15 13:15 17:45
Bangor Ffordd Deiniol 09:16 13:15 17:46
Bangor Railway Station (Stop H) 09:16 13:16 17:46
Bangor Morrisons 09:18 13:17 17:48
Upper Bangor Llys Tryfan 09:18 13:17 17:48
Upper Bangor Leisure Centre 09:20 13:18 17:49
Upper Bangor Coleg Menai 09:20 13:18 17:49
Bangor Swyddfa'r Post Office 09:22 13:19 17:50
Bangor Ffordd Belmont 09:22 13:19 17:50
Bangor Ffordd Penrhos 09:23 13:20 17:51
Bangor Penrhos 09:23 13:20 17:51
Bangor Top Coed Mawr 09:24 13:21 17:52
Coed Mawr Hafod Elfyn 09:24 13:21 17:52
Bangor Kingdom Hall 09:25 13:22 17:53
Bangor Penrhos Garnedd 09:25 13:22 17:53
Bangor Ysbyty Gwynedd 09:26 13:23 17:54
Bangor Goleufryn 09:28 13:25 17:56
Bangor Ysgol y Faenol 09:28 13:25 17:56
Bangor Dafarn Newydd 09:29 13:26 17:57
Capel-y-graig Nant y Mount 09:29 13:26 17:57
Waterloo Port Griffiths Crossing 09:29 13:26 17:57
Waterloo Port Ferodo 09:30 13:27 17:58
Waterloo Port Tal Menai 09:31 13:28 17:59
Waterloo Port Ffordd Bangor 09:32 13:29 18:00
Waterloo Port 09:32 13:29 18:00
Waterloo Port L“n Campbell 09:32 13:29 18:00
Waterloo Port Morrisons 09:33 13:30 18:01
Caernarfon Bus Station (Stand C) 09:33 13:30 18:01
Y Felinheli Modurdy 09:33 13:31 18:01
Twt Hill Asda (C) 09:34 13:31 18:02
Caernarfon Rhes Gwstenin 09:35 13:32 18:03
Caernarfon Bro Helen 09:36 13:33 18:04
Caernarfon Tesco 09:36 13:34 18:04
Caernarfon Parc Muriau 09:37 13:35 18:05
Bontnewydd Tyddyn-Elen 09:37 13:35 18:05
Bontnewydd Prif 09:37 13:35 18:06
Bontnewydd Cartref 09:38 13:36 18:06
Bontnewydd Plas Dinas Turn 09:39 13:37 18:07
Bontnewydd Ffrwd Cae Du 09:39 13:37 18:08
Llanwnda Dinas 09:39 13:38 18:08
Llanwnda Ffingar 09:40 13:39 18:09
Dolydd Maen Coch 09:41 13:40 18:10
Dolydd Capel Brynrodyn 09:45 13:40 18:10
Groeslon Llwyn-y-gwalch 09:47 13:42 18:12
Groeslon Pennionyn 09:47 13:42 18:12
Groeslon Inigo Jones 09:48 13:43 18:13
Penygroes Tredafydd 09:49 13:44 18:14
Penygroes Red Lion 09:50 13:45 18:15
Penygroes Co-op 09:50 13:45 18:15
Penygroes Povey's Garage 09:50 13:45 18:15
Pant-Glas Post Office 09:51 13:46 18:16
Bryncir Capel Soar 09:51 13:46 18:16
Glan Dwyfach Efail Glan-Dwyfach 09:55 13:50 18:20
Garndolbenmaen Ysgol 09:56 13:50 18:20
Garndolbenmaen Capel Horeb 09:59 13:52 18:22
Garndolbenmaen Nant Heddwch 09:59 13:52 18:22
Garndolbenmaen Cwm Pennant Junction 10:00 13:53 18:23
Penmorfa Y Neuadd 10:00 13:53 18:23
Penmorfa Bron Alltwen 10:01 13:54 18:24
Penmorfa Pwll 10:01 13:54 18:24
Tremadog Heol Dulyn 10:02 13:55 18:25
Tremadog Sgwar Square 10:03 13:56 18:26
Tremadog Capel Peniel 10:04 13:57 18:27
Porthmadog War Memorial 10:05 13:58 18:28
Porthmadog Rhes Cambrian 10:10 14:03 18:33
Porthmadog Sportsman 10:12 14:06 18:36
Porthmadog Australia (Stand D) 10:13 14:07 18:37
Garndolbenmaen Ysgol 10:15 14:09 18:39
Porthmadog Station 10:15 14:09 18:39
Penrhyndeudraeth Minffordd 10:15 14:09 18:39
Penrhyndeudraeth Minffordd Railway Station 10:16 14:11 18:41
Penrhyndeudraeth Ysbyty Bron y Garth 10:19 14:17 18:46
Penrhyndeudraeth Adwy Ddu 10:19 14:17 18:46
Penrhyndeudraeth Heol Eryri 10:21 14:18 18:47
Penrhyndeudraeth Park Terrace 10:22 14:19 18:48
Penrhyndeudraeth Griffin Industrial Estate 10:22 14:19 18:48
Tan-y-bwlch Oakeley Arms 10:22 14:19 18:48
Maentwrog Craig yr Afon 10:23 14:20 18:49
Gellilydan Y Glynnor 10:24 14:21 18:50
Gellilydan y Bont 10:25 14:25 18:50
Trawsfynydd Bro Islyn 10:25 14:25 18:50
Trawsfynydd Cross Foxes 10:27 14:27 18:52
Trawsfynydd Bryn Glas 10:30 14:30 18:55
Trawsfynydd Maes Gwyndy 10:30 14:30 18:55
Trawsfynydd Turn 10:31 14:31 18:56
Bronaber Green 10:31 14:31 18:56
Bronaber Gelli Goch 10:32 14:32 18:57
Ganllwyd Coed y Brenin 10:33 14:33 18:58
Ganllwyd Swyddfa'r Post Office 10:33 14:33 18:58
Ganllwyd Ty'n-y-groes Hotel 10:45 14:40 19:05
Llanelltyd Bro Cymmer 10:45 14:41 19:05
Llanelltyd Awelon 10:50 14:46
Llanelltyd Cymmer Abbey 10:51 14:47 19:08
Dolgellau Coleg Meirion Dwyfor 10:52 14:48 19:09
Dolgellau Primary School 10:54 14:51 19:12
Dolgellau Bont Fawr 10:55 14:52
Dolgellau Sgwƒr Eldon Square (Stand 1) 10:55 14:52 19:12
Dolgellau Sgwƒr Eldon Square (Stand 1) 10:55 14:52 19:13
Dolgellau Ysgol y Gader 10:56 14:53 19:13
Dolgellau Little Chef 11:00 14:58 19:16
Tabor Torrent Walk 11:01 15:00 19:18
Tabor Cross Foxes 11:03 15:02 19:20
Dol-ffanog Top Tal-y-llyn 11:05 15:04 19:22
Dol-ffanog Minffordd 11:06 15:05 19:23
Corris Uchaf Ty'n-y-berth 11:10 15:10 19:28
Corris Uchaf Hillsborough 11:10 15:10 19:28
Corris Uchaf Swyddfa'r Post Office 11:11 15:11 19:28
Corris Craft Centre 11:13 15:13 19:30
Corris Braich Goch Inn 11:14 15:14 19:33
Corris Ceinws 11:14 15:14 19:33
Corris Pont Evans 11:15 15:15 19:35
Pant-Perthog Capel 11:21 15:21 19:36
Pant-Perthog Plas Llidwy 11:23 15:23 19:38
Pant-Perthog Turnpike Cottage 11:25 15:25 19:40
Pen-y-Bont Pont ar Ddyfi East 11:27 15:27 19:42
Pen-y-Bont Pont ar Ddyfi South 11:31 15:31 19:46
Machynlleth Bus Depot 11:35 15:35 19:50
Machynlleth Clock 11:39 15:39 19:54
Corris Uchaf Hillsborough 11:39 15:39 19:54
Derwen Las Black Lion 11:40 15:40 19:55
Derwen Las Llyffant Valley Bridge 11:41 15:41 19:56
Glandyfi Garreg Farm 11:42 15:42 19:57
Glandyfi Castle Gates 11:42 15:43 19:58
Eglwys-Fach London House 11:44 15:46 20:01
Furnace Bridge 11:45 15:47 20:02
Furnace Plas Einion 11:46 15:47 20:02
Craig-y-penrhyn Park Lodge 11:49 15:49 20:02
Tre’r-Ddol Wildfowler Hotel 11:51 15:50 20:02
Tre-Taliesin Manchester House 11:53 15:51 20:03
Tre-Taliesin Seaview Terrace 11:55 15:53 20:05
Talybont Tal-y-bont Primary School 12:04 16:04
Talybont Post Office 12:07 16:07
Talybont Square 12:09 16:09
Dole Lane 12:10 16:10
Penygarn Rhydypennau Inn 12:11 16:11
Penygarn Maes y Garn 12:12 16:12
Bow Street Cross Street 12:12 16:12
Bow Street Caerfelin 12:16 16:16
Bow Street Post Office 12:18 16:18
Bow Street Jewson 12:19 16:19
Comins-coch School 12:20 16:20
Comins-coch School 12:24 16:23
Comins-coch Trefaenor 12:24 16:23
Llanbadarn Fawr Llanbadarn Crossroads 12:25 16:24
Waun-fawr Maesawelon 12:26 16:25
Waun-fawr Penglais Comprehensive 12:27 16:28
Waun-fawr Waunfawr University Top 12:27 16:29
Penglais Waun Crossroads 12:27 16:29
Penglais National Library 12:27 16:30
Aberystwyth Bronglais Hospital 12:27 16:30
Aberystwyth Social Security 12:28 16:31
Aberystwyth Moor Lane 12:28 16:31
Aberystwyth Bus Station Stand 4 12:33 16:35
Aberystwyth Park Avenue 12:37 16:37
Aberystwyth Police Station 12:38 16:38
Aberystwyth Canolfan Rheidol 12:39 16:39
Aberystwyth Morrisons (Stop 1) 12:40 16:40
Aberystwyth Moor Lane 12:40 16:40
Aberystwyth Bus Station Stand 4 12:41 16:41
Aberystwyth Morrisons (Stop 1) 12:45

Aberystwyth - Bangor

Aberystwyth Morrisons (Stop 1) 08:45 13:55
Aberystwyth Welsh Government Offices 08:45 13:55
Aberystwyth Police Station 08:45 13:55
Aberystwyth Maesyrafon 08:47 13:57
Aberystwyth Park Avenue 08:55 14:02
Aberystwyth Bus Station Stand 4 09:02 14:08
Aberystwyth Bus Station Stand 4 09:07 14:13
Aberystwyth Great Darkgate Street 09:30 14:30
Aberystwyth Bronglais Hospital 06:02 09:32 14:37
Penglais National Library 06:02 09:32 14:38
Penglais Waun Fawr Crossroads 06:03 09:33 14:40
Waun-fawr Waunfawr University Top 06:05 09:35 14:44
Waun-fawr Penglais Comprehensive 06:06 09:36 14:45
Waun-fawr Beechfield 06:06 09:36 14:45
Llanbadarn Fawr Lluest Lodge 06:09 09:39 14:46
Comins-coch Trefaenor 06:09 09:39 14:47
Comins-coch School 06:11 09:41 14:48
Comins-coch Plas y Coed 06:11 09:41 14:48
Bow Street Jewson 06:13 09:43 14:50
Bow Street Post Office 06:13 09:43 14:50
Bow Street Caerfelin 06:13 09:43 14:50
Bow Street Cross Street 06:15 09:48 14:53
Penygarn Maes y Garn 06:18 09:52 14:55
Penygarn Rhydypennau Farm 06:22 09:56 14:59
Dole Lane 06:24 09:59 15:00
Talybont Square 06:27 10:01 15:02
Talybont Post Office 06:29 10:04 15:04
Talybont Tal-y-bont Primary School 06:30 10:05 15:05
Talybont Maes-y-Deri 19:15
Tre-Taliesin Seaview Terrace 06:30 10:15 15:20 19:15
Tre-Taliesin Manchester House 06:32 10:18 15:23 19:18
Tre’r-Ddol Wildfowler Hotel 06:33 10:19 15:24 19:19
Craig-y-penrhyn Park Lodge 06:34 10:19 15:24 19:19
Furnace Plas Einion 06:35 10:20 15:25 19:20
Furnace Bridge 06:40 10:25 15:30 19:25
Eglwys-Fach London House 06:41 10:26 15:31 19:26
Glandyfi Castle Gates 06:43 10:28 15:33 19:26
Derwen Las Llyfnant Valley Bridge 06:45 10:30 15:35 19:27
Derwen Las Black Lion 06:47 10:32 15:37
Machynlleth Clock 19:27
Machynlleth Clock 06:49 10:36 15:43 19:28
Machynlleth Bus Depot 19:28
Pen-y-Bont Pont ar Ddyfi East 10:38 15:45 19:29
Pant-Perthog Turnpike Cottage 06:51 10:41 15:47 19:31
Pant-Perthog Plas Llidwy 10:44 15:49 19:33
Pant-Perthog Capel 06:54 10:49 15:54 19:40
Pant-Perthog Llwyn-gwern Lodge 06:55 10:50 15:55 19:42
Corris Esgairgeiliog 06:59 10:54 15:59 19:46
Corris Ceinws 06:59 10:54 15:59 19:46
Corris Braich Goch Inn 07:00 10:55 16:00 19:47
Corris Craft Centre 07:00 10:55 16:00 19:47
Corris Uchaf Post Office 07:00 10:55 16:00 19:47
Corris Uchaf Hillsborough 07:01 10:56 16:01 19:48
Corris Uchaf Ty'n-y-berth 07:02 10:57 16:02 19:49
Dol-ffanog Minffordd 07:05 11:00 16:04 19:51
Dol-ffanog Top Tal-y-llyn 07:09 11:04 16:07 19:54
Tabor Cross Foxes 07:10 11:05 16:08 19:55
Dolgellau Little Chef 07:11 11:06 16:12
Dolgellau Ffordd Arran Road 07:12 11:07 16:13
Dolgellau Sgwƒr Eldon Square (Stand 1) 07:12 11:07 16:13
Dolgellau Sgwƒr Eldon Square (Stand 1) 07:12 11:07 16:13
Dolgellau Bont Fawr 07:13 11:08 16:14
Dolgellau Coleg Meirion Dwyfor 07:13 11:08 16:14
Llanelltyd Cymmer Abbey 07:15 11:09 16:16
Llanelltyd Awelon 07:15 11:09 16:16
Llanelltyd Bro Cymmer 07:16 11:10 16:17
Ganllwyd Ty'n-y-groes Hotel 07:22 11:15 16:22
Ganllwyd Post Office 11:18 16:25
Ganllwyd Pont Dol-gyfeiliau 07:25 11:20 16:27
Bronaber Gelli Goch 07:26 11:21 16:28
Bronaber 11:24 16:31
Trawsfynydd Turn 11:32 16:34
Trawsfynydd Maes Gwyndy 07:34 11:33 16:36
Trawsfynydd Cross Foxes 07:35 11:34 16:37
Trawsfynydd Pant-y-celyn 07:35 11:34 16:37
Gellilydan Trawsfynydd Power Station 07:35 11:34 16:37
Gellilydan y Bont 07:38 11:36 16:39
Gellilydan Y Glynnor 11:38 16:40
Maentwrog Y Bont 07:42 11:41 16:43
Tan-y-bwlch Oakeley Arms 07:43 11:42 16:44
Penrhyndeudraeth Griffin Industrial Estate 07:44 11:42 16:44
Penrhyndeudraeth Park Terrace 07:44 11:42 16:44
Penrhyndeudraeth Heol Eryri 07:45 11:43 16:45
Penrhyndeudraeth Adwy Ddu 07:45 11:43 16:45
Penrhyndeudraeth Ysbyty Bron y Garth 07:45 11:43 16:45
Penrhyndeudraeth Minffordd Railway Station 07:47 11:45 16:47
Penrhyndeudraeth Minffordd 07:48 11:46 16:48
Portmeirion Tollgate 07:49 11:47 16:49
Porthmadog Station 07:50 11:48 16:50
Porthmadog Park (Stand C) 07:50 11:48 16:50
Waterloo Port Morrisons 07:50 11:48 16:50
Porthmadog Tesco 07:51 11:48 16:51
Porthmadog Station 07:51 11:49 16:51
Porthmadog Maes Gerddi 07:52 11:49 16:52
Tremadog St Mary's Church 07:53 11:50 16:53
Tremadog Market Square 07:53 11:50 16:53
Tremadog Ysgol y Gorlan 07:54 16:54
Penmorfa Pwll 11:53
Penmorfa 08:00 11:56 17:00
Penmorfa Bryncir Terrace 08:01 11:57 17:01
Garndolbenmaen Dolbenmaen 08:01 11:57 17:01
Dolbenmaen 08:01 11:57 17:01
Garndolbenmaen Nant Heddwch 08:01 11:57 17:01
Garndolbenmaen Capel Horeb 08:03 11:59 17:03
Garndolbenmaen Ysgol 08:04 12:01 17:04
Glan Dwyfach Glan-Dwyfach 08:04 12:02 17:05
Bryncir Capel Soar 08:04 12:02 17:05
Pant-Glas Swyddfa'r Post Office 08:05 12:03 17:05
Penygroes Povey's Garage 08:05 12:04 17:06
Penygroes Co-op 08:05 12:04 17:06
Penygroes Red Lion 08:05 12:05 17:06
Penygroes Tredafydd 08:06 12:06 17:07
Groeslon Inigo Jones 08:06 12:07 17:07
Groeslon Pennionyn 08:07
Groeslon Llwyn-y-gwalch 08:08 12:08 17:08
Dolydd Capel Brynrodyn 12:10 17:09
Pont Dolydd 08:13 12:11 17:10
Dolydd Maen Coch 08:13 12:11 17:10
Llanwnda Ffingar 08:15 12:13 17:12

More information