Bus Times

T2 - Bangor - Aberystwyth

A bus service operated by Lloyds Coaches

Bangor - Aberystwyth

Bangor Bus Station (Stand B) 09:15 11:15 13:25 15:25 17:20 19:35
Bangor Ffordd Deiniol 17:21 19:36
Bangor Railway Station (Stop H) 09:18 11:18 13:28 15:28 17:23 19:38
Bangor Morrisons 17:23 19:38
Upper Bangor Llys Tryfan 17:24 19:40
Upper Bangor Leisure Centre 17:24 19:40
Upper Bangor Coleg Menai 09:22 11:22 13:32 15:32 17:25 19:42
Bangor Ysbyty Gwynedd 09:28 11:28 13:38 15:38 19:48
Bangor Swyddfa'r Post Office 17:25
Bangor Ffordd Belmont 17:25
Bangor Ffordd Penrhos 17:26
Bangor Penrhos 17:26
Bangor Top Coed Mawr 17:27
Coed Mawr Hafod Elfyn 17:27
Bangor Kingdom Hall 17:28
Bangor Penrhos Garnedd 17:28
Bangor Ysbyty Gwynedd 17:30
Bangor Goleufryn 17:31
Bangor Ysgol y Faenol 17:31
Bangor Dafarn Newydd 17:31
Capel-y-graig Nant y Mount 17:32
Waterloo Port Griffiths Crossing 17:39
Waterloo Port Ferodo 17:39
Waterloo Port Tal Menai 17:40
Waterloo Port Ffordd Bangor 17:41
Waterloo Port 17:41
Waterloo Port L“n Campbell 17:41
Waterloo Port Morrisons 17:42
Caernarfon Bus Station (Stand C) 09:41 11:42 13:52 15:52 17:43 20:02
Twt Hill Asda (C) 17:45
Caernarfon Rhes Gwstenin 17:46
Caernarfon Bro Helen 17:47
Caernarfon Tesco 17:47
Caernarfon Parc Muriau 17:48
Bontnewydd Tyddyn-Elen 17:49
Bontnewydd Prif 09:50 11:48 13:58 15:58 17:50 20:08
Bontnewydd Cartref 17:50
Bontnewydd Plas Dinas Turn 17:50
Bontnewydd Ffrwd Cae Du 17:51
Llanwnda Dinas 17:51
Llanwnda Ffingar 17:52
Dolydd Maen Coch 17:52
Pont Dolydd 17:53
Dolydd Capel Brynrodyn 17:54
Groeslon Llwyn-y-gwalch 17:54
Groeslon Pennionyn 17:55
Groeslon Inigo Jones 17:56
Penygroes Tredafydd 17:59
Penygroes Red Lion 17:59
Penygroes Co-op 09:58 11:56 14:06 16:06 18:00 20:16
Penygroes Povey's Garage 18:00
Pant-Glas Post Office 18:07
Bryncir Capel Soar 18:10
Glan Dwyfach Efail Glan-Dwyfach 18:12
Garndolbenmaen Ysgol 18:14
Garndolbenmaen Capel Horeb 18:15
Garndolbenmaen Nant Heddwch 18:15
Garndolbenmaen Cwm Pennant Junction 10:08 12:06 14:16 16:16 18:17 20:26
Penmorfa Y Neuadd 10:11 12:09 14:19 18:19 20:29
Penmorfa Bron Alltwen 18:20
Penmorfa Pwll 18:22
Tremadog Heol Dulyn 18:27
Tremadog Sgwar Square 10:17 12:15 14:25 16:25 18:30 20:35
Tremadog Capel Peniel 18:30
Porthmadog War Memorial 18:32
Porthmadog Rhes Cambrian 10:20 12:18 14:28 16:28 18:33 20:38
Porthmadog Sportsman 10:21 12:19 14:29 18:34 20:39
Porthmadog Australia (Stand D) 10:23 12:19 14:29 16:29 18:35 20:39
Porthmadog Station 18:35
Penrhyndeudraeth Minffordd 10:30 12:30 14:40 16:40 18:40 20:46
Penrhyndeudraeth Minffordd Railway Station 18:40
Penrhyndeudraeth Ysbyty Bron y Garth 18:40
Penrhyndeudraeth Adwy Ddu 18:41
Penrhyndeudraeth Heol Eryri 18:41
Penrhyndeudraeth Park Terrace 10:33 12:33 14:43 16:42 18:42 20:49
Penrhyndeudraeth Griffin Industrial Estate 18:42
Tan-y-bwlch Oakeley Arms 10:40 12:40 14:50 16:50 18:50 20:56
Maentwrog Craig yr Afon 10:41 12:41 14:51 16:50 18:50 20:57
Gellilydan Y Glynnor 10:46 12:46 14:56 16:54 18:54 21:02
Gellilydan y Bont 10:47 12:47 14:57 16:55 18:55 21:03
Gellilydan Trawsfynydd Power Station 10:48 12:48 14:58 16:57 18:57 21:04
Trawsfynydd Bro Islyn 10:51 12:51 15:01 17:01 19:01 21:06
Trawsfynydd Cross Foxes 10:52 12:52 15:02 17:02 19:02 21:07
Trawsfynydd Bryn Glas 10:52 12:52 15:02 17:02 19:02 21:07
Trawsfynydd Maes Gwyndy 10:52 12:52 15:02 17:02 19:02 21:07
Trawsfynydd Turn 10:53 12:53 15:03 17:03 19:03 21:08
Bronaber Green 10:58 12:58 15:08 17:08 19:07 21:12
Bronaber Gelli Goch 11:00 13:00 15:10 17:10 19:07 21:14
Ganllwyd Coed y Brenin 11:02 13:02 15:12 17:12 19:07 21:16
Ganllwyd Swyddfa'r Post Office 11:04 13:04 15:14 17:14 19:08 21:18
Ganllwyd Ty'n-y-groes Hotel 11:05 13:05 15:15 17:15 19:09 21:19
Llanelltyd Bro Cymmer 11:10 13:10 15:20 17:20 19:13 21:24
Llanelltyd Awelon 11:10 13:10 15:20 17:20 19:13 21:24
Llanelltyd Cymmer Abbey 11:11 13:11 15:21 17:21 19:14 21:25
Dolgellau Coleg Meirion Dwyfor 11:13 13:13 15:23 17:23 19:16 21:27
Dolgellau Primary School 11:14 13:14 15:24 17:24 19:17 21:28
Dolgellau Bont Fawr 11:14 13:14 15:24 17:24 19:17 21:29
Dolgellau Sgwƒr Eldon Square (Stand 1) 11:15 13:15 15:25 17:25 19:18 19:35 21:30
Dolgellau Ysgol y Gader 11:21 13:21 15:31 17:36 19:36 21:32
Dolgellau Little Chef 11:23 13:23 15:33 17:38 19:38 21:34
Tabor Torrent Walk 11:25 13:25 15:35 17:40 19:40 21:36
Tabor Cross Foxes 11:27 13:27 15:37 17:42 19:42 21:38
Dol-ffanog Top Tal-y-llyn 11:31 13:31 15:41 17:46 19:46 21:42
Dol-ffanog Minffordd 11:35 13:35 15:45 17:50 19:50 21:46
Corris Uchaf Ty'n-y-berth 11:39 13:39 15:49 17:54 19:54 21:50
Corris Uchaf Hillsborough 11:39 13:39 15:49 17:54 19:54 21:50
Corris Uchaf Swyddfa'r Post Office 11:40 13:40 15:50 17:55 19:55 21:51
Corris Craft Centre 11:41 13:41 15:51 17:56 19:56 21:52
Corris Braich Goch Inn 11:42 13:42 15:52 17:57 19:57 21:53
Corris Ceinws 11:42 13:42 15:52 17:57 19:57 21:53
Corris Pont Evans 11:43 13:43 15:53 17:58 19:58 21:54
Pant-Perthog, after Cat 11:44 13:44 15:54 17:59 19:59 21:55
Pant-Perthog Capel 11:45 13:45 15:55 18:00 20:00 21:56
Pant-Perthog Plas Llidwy 11:46 13:45 15:55 18:00 20:00 21:56
Pant-Perthog Turnpike Cottage 11:49 13:46 15:56 18:01 20:01 21:57
Pen-y-Bont Pont ar Ddyfi East 11:51 13:47 15:57 18:02 20:02 21:58
Pen-y-Bont Pont ar Ddyfi South 11:51 13:47 15:57 18:02 20:02 21:58
Machynlleth Bus Depot 11:53 13:48 15:58 18:03 20:03 21:59
Machynlleth Clock 11:55 13:50 16:00 18:05 20:05 22:01
Derwen Las Black Lion 12:03 13:58 16:03 18:08 20:08
Derwen Las Llyffant Valley Bridge 12:06 14:01 16:06 18:11 20:11
Glandyfi Garreg Farm 12:07 14:02 16:07 18:12 20:12
Glandyfi Castle Gates 12:08 14:03 16:08 18:13 20:13
Eglwys-Fach London House 12:09 14:04 16:09 18:14 20:14
Furnace Bridge 12:10 14:05 16:10 18:15 20:15
Furnace Plas Einion 12:10 14:05 16:10 18:15 20:15
Craig-y-penrhyn Park Lodge 12:13 14:08 16:13 18:18 20:18
Tre’r-Ddol Wildfowler Hotel 12:15 14:10 16:15 18:20 20:20
Tre-Taliesin Manchester House 12:16 14:11 16:16 18:21 20:21
Tre-Taliesin Seaview Terrace 12:17 14:11 16:16 18:22 20:22
Talybont Maes-y-Deri 12:21 14:14 16:19 18:26 20:26
Talybont Tal-y-bont Primary School 12:21 14:14 16:19 18:26 20:26
Talybont Post Office 12:22 14:14 16:19 18:27 20:27
Talybont Square 12:23 14:15 16:20 18:28 20:28
Dole Lane 12:27 14:18 16:22 18:32 20:32
Penygarn Rhydypennau Inn 12:28 14:18 16:23 18:33 20:33
Penygarn Maes y Garn 12:28 14:19 16:23 18:33 20:33
Bow Street Cross Street 12:29 14:19 16:23 18:34 20:34
Bow Street Caerfelin 12:29 14:19 16:23 18:34 20:34
Bow Street Post Office 12:30 14:20 16:24 18:35 20:35
Bow Street Jewson 12:30 14:20 16:24 18:35 20:35
Comins-coch School 12:31 14:23 16:27 18:36 20:36
Comins-coch Trefaenor 12:31 14:23 16:27 18:36 20:36
Llanbadarn Fawr Llanbadarn Crossroads 12:32 14:26 16:29 18:37 20:37
Waun-fawr Maesawelon 12:32 14:27 16:30 18:37 20:37
Waun-fawr Penglais Comprehensive 12:33 14:28 16:30 18:38 20:38
Waun-fawr Waunfawr University Top 12:33 14:29 16:31 18:38 20:38
Penglais Waun Crossroads 12:33 14:29 16:31 18:38 20:38
Penglais National Library 12:33 14:30 16:32 18:38 20:38
Aberystwyth Bronglais Hospital 12:34 14:31 16:33 18:39 20:39
Aberystwyth Social Security 12:35 14:33 16:34 18:39 20:39
Aberystwyth Moor Lane 12:35 14:34 16:34 18:39 20:39
Aberystwyth Bus Station Stand 4 12:36 14:35 16:35 18:40 20:40
Aberystwyth Park Avenue 14:35 16:35
Aberystwyth Police Station 14:35 16:36
Aberystwyth Canolfan Rheidol 14:35 16:38
Aberystwyth Morrisons (Stop 1) 14:36 16:40

Aberystwyth - Bangor

Aberystwyth Morrisons (Stop 1) 15:30 17:55
Aberystwyth Welsh Government Offices 15:32 17:57
Aberystwyth Police Station 15:33 17:58
Aberystwyth Maesyrafon 15:33 17:58
Aberystwyth Park Avenue 15:34 17:59
Aberystwyth Bus Station Stand 4 07:35 10:05 13:55 15:35 18:00
Aberystwyth Great Darkgate Street 07:35 10:05 13:55 15:40 18:05
Aberystwyth, adj North Parade 07:35 10:05 13:55 15:40 18:05
Aberystwyth Bronglais Hospital 07:37 10:07 13:57 15:42 18:07
Penglais National Library 07:37 10:07 13:57 15:42 18:07
Penglais Waun Fawr Crossroads 07:38 10:08 13:57 15:43 18:08
Comins-coch Plas y Coed 10:11 13:59
Waun-fawr Waunfawr University Top 07:38 15:43 18:08
Waun-fawr Penglais Comprehensive 07:39 15:44 18:09
Waun-fawr Beechfield 07:39 15:44 18:09
Llanbadarn Fawr Lluest Lodge 07:41 15:46 18:11
Comins-coch Trefaenor 07:43 15:48 18:13
Comins-coch School 07:44 15:49 18:14
Bow Street Jewson 07:46 10:16 14:01 15:51 18:16
Bow Street Post Office 07:47 10:17 14:02 15:52 18:17
Bow Street Caerfelin 07:47 10:17 14:02 15:52 18:17
Bow Street Cross Street 07:47 10:17 14:02 15:52 18:17
Penygarn Maes y Garn 07:47 10:17 14:02 15:52 18:17
Penygarn Rhydypennau Farm 07:48 10:18 14:03 15:53 18:18
Dole Lane 07:49 10:19 14:04 15:54 18:19
Talybont Square 07:53 10:23 14:08 15:58 18:23
Talybont Post Office 07:53 10:23 14:08 15:58 18:23
Talybont Tal-y-bont Primary School 07:53 10:23 14:08 15:58 18:23
Talybont Maes-y-Deri 07:54 10:24 14:09 15:59 18:24
Tre-Taliesin Seaview Terrace 07:56 10:26 14:11 16:01 18:26
Tre-Taliesin Manchester House 07:56 10:26 14:11 16:01 18:26
Tre’r-Ddol Wildfowler Hotel 07:58 10:28 14:13 16:03 18:28
Craig-y-penrhyn Park Lodge 07:59 10:29 14:14 16:05 18:29
Furnace Plas Einion 08:02 10:31 14:17 16:09 18:32
Furnace Bridge 08:03 10:31 14:18 16:09 18:33
Eglwys-Fach London House 08:03 10:32 14:18 16:10 18:33
Glandyfi Castle Gates 08:04 10:32 14:19 16:11 18:34
Derwen Las Llyfnant Valley Bridge 08:07 10:34 14:22 16:15 18:37
Derwen Las Black Lion 08:10 10:37 14:25 16:19 18:40
Machynlleth Clock 07:30 08:15 10:40 14:30 16:25 18:45
Machynlleth Bus Depot 07:32 08:22 10:47 14:37 16:32 18:52
Pen-y-Bont Pont ar Ddyfi East 07:32 08:22 10:47 14:37 16:32 18:52
Pant-Perthog Turnpike Cottage 07:33 08:23 10:48 14:38 16:33 18:53
Pant-Perthog Plas Llidwy 07:35 08:25 10:50 14:40 16:35 18:55
Pant-Perthog Capel 07:36 08:26 10:51 14:41 16:36 18:56
Pant-Perthog Llwyn-gwern Lodge 07:36 08:26 10:51 14:41 16:36 18:56
Corris Esgairgeiliog 07:39 08:29 10:54 14:44 16:39 18:59
Corris Ceinws 07:39 08:29 10:54 14:44 16:39 18:59
Corris Braich Goch Inn 07:41 08:31 10:56 14:46 16:41 19:01
Corris Craft Centre 07:41 08:31 10:56 14:46 16:41 19:01
Corris Uchaf Post Office 07:43 08:33 10:57 14:48 16:43 19:03
Corris Uchaf Hillsborough 07:43 08:33 10:57 14:48 16:43 19:03
Corris Uchaf Ty'n-y-berth 07:43 08:33 10:58 14:48 16:43 19:03
Dol-ffanog Minffordd 07:48 08:38 11:03 14:53 16:48 19:08
Dol-ffanog Top Tal-y-llyn 07:50 08:40 11:05 14:57 16:50 19:10
Tabor Cross Foxes 07:54 08:44 11:09 15:01 16:54 19:14
Tabor Torrent Walk 07:55 08:45 11:10 15:04 16:55 19:15
Dolgellau Little Chef 07:57 08:47 11:12 15:06 16:57 19:17
Dolgellau Ffordd Arran Road 07:59 08:49 11:14 15:09 16:59 19:19
Dolgellau Sgwƒr Eldon Square (Stand 1) 08:00 08:50 11:15 15:10 17:00 19:20 19:35
Dolgellau Bont Fawr 08:00 09:00 11:20 15:20 17:35 19:35
Dolgellau Coleg Meirion Dwyfor 08:03 09:03 11:23 15:23 17:38 19:38
Llanelltyd Cymmer Abbey 08:04 09:04 11:24 15:24 17:39 19:39
Llanelltyd Awelon 08:04 09:04 11:24 15:24 17:39 19:39
Llanelltyd Bro Cymmer 08:05 09:05 11:25 15:25 17:40 19:40
Ganllwyd Ty'n-y-groes Hotel 08:10 09:10 11:30 15:30 17:45 19:44
Ganllwyd Post Office 08:11 09:11 11:31 15:31 17:46 19:45
Ganllwyd Pont Dol-gyfeiliau 08:13 09:13 11:33 15:33 17:48 19:46
Bronaber Gelli Goch 08:15 09:15 11:35 15:35 17:50 19:48
Bronaber 08:17 09:17 11:37 15:37 17:52 19:50
Trawsfynydd Turn 08:21 09:21 11:41 15:41 17:56 19:53
Trawsfynydd Maes Gwyndy 08:22 09:22 11:42 15:42 17:57 19:54
Trawsfynydd Cross Foxes 08:23 09:23 11:43 15:43 17:58 19:55
Trawsfynydd Pant-y-celyn 08:23 09:23 11:43 15:43 17:58 19:56
Gellilydan Trawsfynydd Power Station 08:26 09:26 11:46 15:46 18:01 20:00
Gellilydan y Bont 08:28 09:28 11:48 15:48 18:03 20:03
Gellilydan Y Glynnor 08:29 09:29 11:49 15:49 18:04 20:04
Maentwrog Y Bont 08:34 09:34 11:54 15:54 18:09 20:09
Tan-y-bwlch Oakeley Arms 08:35 09:35 11:55 15:55 18:10 20:10
Penrhyndeudraeth Griffin Industrial Estate 18:15 20:16
Penrhyndeudraeth Park Terrace 08:40 09:40 12:00 16:00 18:16 20:17
Penrhyndeudraeth Heol Eryri 18:16 20:17
Penrhyndeudraeth Adwy Ddu 18:16 20:17
Penrhyndeudraeth Ysbyty Bron y Garth 18:16 20:18
Penrhyndeudraeth Minffordd Railway Station 18:16 20:18
Penrhyndeudraeth Minffordd 08:42 09:42 12:02 16:02 18:17 20:19
Portmeirion Tollgate 18:20 20:21
Porthmadog Station 18:24 20:25
Porthmadog Park (Stand C) 08:50 09:50 12:10 16:08 18:25 20:26
Porthmadog Tesco 08:52 09:57 12:17 16:12 18:27 20:26
Porthmadog Station 08:53 09:58 12:18 16:13 18:28 20:27
Porthmadog Maes Gerddi 18:28 20:27
Tremadog St Mary's Church 18:28 20:27
Tremadog Market Square 08:54 09:59 12:19 16:14 18:29 20:28
Tremadog Ysgol y Gorlan 18:29 20:29
Penmorfa Pwll 18:31 20:31
Penmorfa 18:31 20:32
Penmorfa Bryncir Terrace 08:57 10:02 12:22 16:17 18:32 20:33
Garndolbenmaen Dolbenmaen 09:02 10:07 12:27 16:22 18:36 20:39
Dolbenmaen 18:36 20:39
Garndolbenmaen Nant Heddwch 18:37 20:40
Garndolbenmaen Capel Horeb 20:41
Garndolbenmaen Ysgol 18:38 20:41
Glan Dwyfach Glan-Dwyfach 09:05 10:10 12:30 16:25 18:40 20:43
Bryncir Capel Soar 18:41 20:43
Pant-Glas Swyddfa'r Post Office 20:46
Penygroes Povey's Garage 18:49 20:50
Penygroes Co-op 09:15 10:20 12:40 16:35 18:50 20:51
Penygroes Red Lion 18:50 20:51
Penygroes Tredafydd 18:50 20:51
Groeslon Inigo Jones 18:53 20:54
Groeslon Pennionyn 20:56
Groeslon Llwyn-y-gwalch 20:56
Dolydd Capel Brynrodyn 20:56
Pont Dolydd 20:57
Dolydd Maen Coch 20:58
Llanwnda Ffingar 20:58
Llanwnda Dinas 18:57 20:59
Bontnewydd Ffrwd Cae Du 18:58 21:00
Bontnewydd Plas Dinas Turn 18:59 21:00
Bontnewydd Cartref 18:59 21:00
Bontnewydd Prif 09:25 10:30 12:50 16:45 19:00 21:01
Bontnewydd Pont Glan-Beuno 19:00 21:01
Bontnewydd Tyddyn-du 19:00 21:01
Caernarfon Parc Muriau 19:01 21:03
Caernarfon Tesco (N-bound) 19:01 21:04
Caernarfon Bus Station (Stand A) 09:28 10:33 12:53 16:50 19:03 21:06
Caernarfon Asda (Stand A) 19:05 21:06
Waterloo Port Morrisons 19:05 21:06
Waterloo Port Lon Campbell 19:06 21:07
Waterloo Port Ffordd Bangor Road 19:06 21:07
Waterloo Port Tal Menai 19:07 21:08
Waterloo Port Ferodo 19:08 21:09
Waterloo Port Griffiths Crossing 19:08 21:09
Y Felinheli Plas Menai Roundabout 19:09 21:10
Capel-y-graig Nant y mount 19:15 21:17
Bangor Penrhos Community Centre 19:16 21:17
Bangor Ysgol y Faenol 19:16 21:18
Bangor Capel y Graig 19:16 21:18
Bangor Goleufryn 19:16 21:18
Bangor Ysbyty Gwynedd 09:43 10:48 13:08 17:03 19:18 21:20
Bangor Penrhos Garnedd 19:19 21:21
Bangor Bryn Adda 19:19 21:21
Coed Mawr Hafod Elfyn 19:20 21:22
Bangor Pen Coed Mawr 19:20 21:22
Bangor Heol Penrhos 19:20 21:22
Bangor Ffordd Penrhos 19:20 21:23
Bangor Ffordd Belmont 19:21
Bangor Swyddfa'r Post Office 19:21
Upper Bangor Coleg Menai 09:47 10:52 13:12 19:22
Upper Bangor Canolfan Hamdden 19:23
Bangor Morrisons 19:26
Bangor Railway Station (Stop J) 09:52 10:58 13:18 17:10 19:28 21:25
Bangor Bus Station (Stand A) 09:55 11:00 13:20 17:12 19:30 21:27

More information