Bus Times

X28 - Machynlleth - Aberystwyth

A bus service operated by Lloyds Coaches

Machynlleth - Aberystwyth

Machynlleth Bus Depot 06:45 07:25 07:45 08:50 09:25 then hourly until 13:25 13:45 14:25 15:25 16:35
Machynlleth Clock 06:46 07:26 07:47 08:52 09:26 13:26 13:46 14:26 15:26 16:36
Derwen Las Black Lion 07:33 07:53 08:58 09:33 13:33 13:53 14:33 15:33 16:43
Derwen Las Llyffant Valley Bridge 07:35 07:55 09:00 09:35 13:35 13:55 14:35 15:35 16:45
Glandyfi Castle Gates 06:57 07:37 07:57 09:02 09:37 13:37 13:57 14:37 15:37 16:47
Eglwys-Fach London House 06:59 07:39 07:59 09:04 09:39 13:39 13:59 14:39 15:39 16:49
Furnace Bridge 07:01 07:41 08:01 09:06 09:41 13:41 14:01 14:41 15:41 16:51
Furnace Plas Einion 07:01 07:41 08:01 09:06 09:41 13:41 14:01 14:41 15:41 16:51
Craig-y-penrhyn Park Lodge 07:04 07:44 08:04 09:09 09:44 13:44 14:04 14:44 15:44 16:54
Tre’r-Ddol Wildfowler Hotel 07:07 07:47 08:07 09:12 09:47 13:47 14:07 14:47 15:47 16:57
Tre-Taliesin Manchester House 07:09 07:49 08:09 09:14 09:49 13:49 14:09 14:49 15:49 16:59
Tre-Taliesin Seaview Terrace 07:09 07:49 08:09 09:14 09:49 13:49 14:09 14:49 15:49 16:59
Talybont Maes-y-Deri 07:11 07:51 08:11 09:16 09:51 13:51 14:11 14:51 15:51 17:01
Talybont Tal-y-bont Primary School 07:11 07:51 08:11 09:16 09:51 13:51 14:11 14:51 15:51 17:01
Talybont Post Office 07:11 07:51 08:11 09:16 09:51 13:51 14:11 14:51 15:51 17:01
Talybont Square 07:12 07:52 08:12 09:17 09:52 13:52 14:12 14:52 15:52 17:02
Dole Lane 07:16 07:55 08:17 09:21 09:56 13:56 14:16 14:56 15:56 17:06
Penygarn Rhydypennau Inn 07:17 07:56 08:18 09:22 09:57 13:57 14:17 14:57 15:57 17:07
Penygarn Maes y Garn 07:17 07:56 08:18 09:22 09:57 13:57 14:17 14:57 15:57 17:07
Bow Street Cross Street 07:18 07:57 08:19 09:23 09:58 13:58 14:18 14:58 15:58 17:08
Bow Street Caerfelin 07:18 07:57 08:19 09:23 09:58 13:58 14:18 14:58 15:58 17:08
Bow Street Post Office 07:19 07:58 08:20 09:24 09:59 13:59 14:19 14:59 15:59 17:09
Bow Street Jewson 07:19 07:58 08:20 09:24 09:59 13:59 14:19 14:59 15:59 17:09
Comins-coch School 08:01 08:23 09:27 10:02 14:02 15:02 16:02 17:12
Comins-coch Trefaenor 08:01 08:23 09:27 10:02 14:02 15:02 16:02 17:12
Llanbadarn Fawr Llanbadarn Crossroads 08:03 08:27 09:30 10:05 14:05 15:05 16:05 17:15
Waun-fawr Maesawelon 08:04 08:29 09:31 10:06 14:06 15:06 16:06 17:16
Waun-fawr Penglais Comprehensive 08:05 08:30 09:32 10:07 14:07 15:07 16:07 17:17
Waun-fawr Waunfawr University Top 08:05 08:31 09:32 10:07 14:07 15:10 16:07 17:17
Comins-coch Plas y Coed 07:21 14:21
Penglais Waun Crossroads 07:22 08:06 08:31 09:33 10:08 14:08 14:23 15:11 16:08 17:18
Penglais National Library 07:22 08:07 08:32 09:34 10:09 14:09 14:23 15:14 16:09 17:19
Aberystwyth Bronglais Hospital 07:23 08:08 08:34 09:35 10:10 14:10 14:24 15:18 16:10 17:20
Aberystwyth Social Security 07:24 08:09 08:36 09:36 10:11 14:11 14:24 15:19 16:11 17:21
Aberystwyth Moor Lane 07:24 08:09 08:37 09:37 10:12 14:12 14:24 15:19 16:12 17:22
Aberystwyth Bus Station Stand 4 07:25 08:10 08:39 09:38 10:13 14:13 14:25 15:20 16:13 17:23
Aberystwyth Park Avenue 08:11 08:39 10:13 14:13 16:13 17:23
Aberystwyth, opp Arriva Depot 08:12 08:39 10:14 14:14 16:14 17:24
Aberystwyth Police Station 08:13 08:40 10:15 14:15 16:15 17:25
Aberystwyth Canolfan Rheidol 08:17 08:42 10:17 14:17 16:17 17:27
Aberystwyth Morrisons (Stop 1) 08:19 08:44 10:19 14:19 16:19 17:29

Aberystwyth - Machynlleth

Aberystwyth Morrisons (Stop 1) 08:20 09:20 then hourly until 14:20 16:20 17:30
Aberystwyth Welsh Government Offices 08:21 09:21 14:21 16:21 17:31
Aberystwyth Police Station 08:22 09:22 14:22 16:22 17:32
Aberystwyth Maesyrafon 08:23 09:23 14:23 16:23 17:33
Aberystwyth Park Avenue 08:23 09:23 14:23 16:23 17:33
Aberystwyth Bus Station Stand 4 08:25 09:10 09:25 14:25 15:30 16:25 17:35 18:45 20:45
Aberystwyth Great Darkgate Street 08:26 09:10 09:26 14:26 15:30 16:26 17:36 18:45 20:45
Aberystwyth, adj North Parade 08:27 09:10 09:27 14:27 15:30 16:27 17:37 18:45 20:45
Aberystwyth Bronglais Hospital 08:32 09:12 09:32 14:32 15:32 16:32 17:42 18:47 20:47
Penglais National Library 08:32 09:12 09:32 14:32 15:32 16:32 17:42 18:47 20:47
Penglais Waun Fawr Crossroads 08:33 09:12 09:33 14:33 15:33 16:33 17:43 18:47 20:47
Waun-fawr Waunfawr University Top 08:34 09:34 14:34 15:34 16:34 17:44
Waun-fawr Penglais Comprehensive 08:35 09:35 14:35 15:35 16:35 17:45
Waun-fawr Beechfield 08:35 09:35 14:35 15:35 16:35 17:45
Llanbadarn Fawr Lluest Lodge 08:36 09:36 14:36 15:36 16:36 17:46
Comins-coch Trefaenor 08:38 09:38 14:38 15:38 16:38 17:48
Comins-coch School 08:39 09:39 14:39 15:39 16:39 17:49
Comins-coch Plas y Coed 09:14 18:49 20:49
Bow Street Jewson 08:41 09:16 09:41 14:41 15:41 16:41 17:51 18:51 20:51
Bow Street Post Office 08:42 09:17 09:42 14:42 15:42 16:42 17:52 18:52 20:52
Bow Street Caerfelin 08:42 09:17 09:42 14:42 15:42 16:42 17:52 18:52 20:52
Bow Street Cross Street 08:42 09:17 09:42 14:42 15:42 16:42 17:52 18:52 20:52
Penygarn Maes y Garn 08:42 09:17 09:42 14:42 15:42 16:42 17:52 18:52 20:52
Penygarn Rhydypennau Farm 08:43 09:18 09:43 14:43 15:43 16:43 17:53 18:53 20:53
Dole Lane 08:44 09:19 09:44 14:44 15:44 16:44 17:54 18:54 20:54
Talybont Square 08:48 09:23 09:48 14:48 15:48 16:48 17:58 18:58 20:58
Talybont Post Office 08:48 09:23 09:48 14:48 15:48 16:48 17:58 18:58 20:58
Talybont Tal-y-bont Primary School 08:48 09:23 09:48 14:48 15:48 16:48 17:58 18:58 20:58
Talybont Maes-y-Deri 08:48 09:23 09:48 14:48 15:48 16:48 17:58 18:58 20:58
Tre-Taliesin Seaview Terrace 08:50 09:25 09:50 14:50 15:50 16:50 18:00 19:00 21:00
Tre-Taliesin Manchester House 08:51 09:26 09:51 14:51 15:51 16:51 18:01 19:01 21:01
Tre’r-Ddol Wildfowler Hotel 08:53 09:28 09:53 14:53 15:53 16:53 18:03 19:03 21:03
Craig-y-penrhyn Park Lodge 08:55 09:30 09:55 14:55 15:55 16:55 18:05 19:05 21:05
Furnace Plas Einion 08:58 09:33 09:58 14:58 15:58 16:58 18:08 19:08 21:08
Furnace Bridge 08:59 09:34 09:59 14:59 15:59 16:59 18:09 19:09 21:09
Eglwys-Fach London House 09:01 09:36 10:01 15:01 16:01 17:01 18:11 19:11 21:11
Glandyfi Castle Gates 09:03 09:38 10:03 15:03 16:03 17:03 18:13 19:13 21:13
Derwen Las Llyfnant Valley Bridge 09:04 09:39 10:04 15:04 16:04 17:04 18:14 19:14 21:14
Derwen Las Black Lion 09:06 09:41 10:06 15:06 16:06 17:06 18:16 19:16 21:16
Machynlleth Clock 09:10 09:45 10:10 15:10 16:10 17:10 18:20 19:20 21:20
Machynlleth Bus Depot 09:12 09:47 10:12 15:12 16:12 17:12 18:22 19:22 21:22

More information